Make your own free website on Tripod.com

2000 NCNH DISTRICT ROSE SHOW RESULTS
Northern California-Nevada-Hawaii District
San Francisco, CA -- October 14, 2000
Ed Yesan and Donaldina Joung, Rose Show Chairpersons

The Northern California-Nevada-Hawaii District of the American Rose Society had its 2000 district convention in San Francisco, California on October 14, 2000. The district convention was hosted by the San Francisco Rose Society with Chuck "Bud" Dowling being the general chairman.

PLEASE NOTE: These are preliminary results gathered by the webmaster while at the show. If there are any errors noted, please inform the webmaster right away so they can be corrected.

SECTION A: NCNH District Challenge Classes

Class 1: J. Horace McFarland Memorial Trophy ...................... Tineke, Agnes Winchel, Veterans Honor, Louise Estes, Gemini, and Sweet Amy by Sue & Kang Mei


Kang and Sue Mei by their winning entry which won them the McFarland Trophy

Class 2: Ralph S. Moore Trophy ............................................. Jean Kenneally, Ruby Pendant, Child's Play, Old Glory, Kristin, Violet Mist & Irresistible by Baldo Villegas


Baldo Villegas with his winning entries of Mother's Love and the Moore Trophy entry

Class 3: Clyde H Stocking Memorial Trophy ........................... Secret by Beverly Rose Hopper
Class 4: Alfred Leloy Jr. Memorial Trophy .............................. Asso di Couri, Hoagy Carmichael and Veterans Honor by Beverly Rose Hopper
Class 5: Laura Sutter Memorial Trophy ................................... Stainless Steel, Blueberry Hill & Plum Crazy by Beverly Rose Hopper
Class 6: Dr. D. Jay Nichols Trophy ......................................... Helmut Schmidt by Tom Bonfigli
Class 7: J. Harvey Brown Perpetual Trophy ............................ Nicole by Bob & Judy Bergthold
Class 8: Ramona Stocking Trophy ........................................... Not Awarded
Class 9: American Rose Foundation Windsounds Trophy ........ Breathless by Beverly Rose Hopper
Class 10: Edwin & Darley Lisherness Trophy ......................... Not Awarded
Class 11: All-American Rose Selection Challenge Class ......... Gemini, Sheer Elegance & Touch Class by Beverly Rose Hopper
Class 12: Clay Morgan District Trophy .................................. Not Awarded
Class 13: Dr. Howard I Gallagher Memorial Trophy ............... Not Awarded
Class 14: Annette Dobbs Trophy .......................................... Playgirl spray by Tom Bonfigli
Class 15: Esther K. Hughes "Peace" Trophy ........................... Not Awarded
Class 16: Captain Harry Stebbings Trophy ............................. Not Awarded
Class 17: Baptiste Michelis Memorial Trophy ......................... Not Awarded
Class 18: Dr. Ron Brooks Perpetual Trophy .......................... Gemini, Rosie O'Donnell & Veterans Honor by Beverly Rose Hopper
Class 19: Clementina Monteleone Perpetual Trophy ............... Not Awarded
Class 20: Richard Tyson Memorial Trophy ............................ Not Awarded

SFRS Challenge Classes

Class 21: Miniature Cycle of Bloom ..................................... Jean Kenneally by Baldo Villegas
Class 22: Hybrid Tea, 3 blooms............................................ Liebeszauber by Tom Bonfigli
Class 23: Miniature, 3 blooms .............................................. Cricket by Baldo Villegas
Class 24: Floating Rose in a Bowl - HT/GR ......................... Tineke by Sue & Kang Mei
Class 25: Floating Rose in a Bowl - Miniature ...................... Behold by Jolene Adams
Class 26: Most Fragrant Rose ............................................. Texas Centennial by Mary L. Grogan
Class 27: Miniature Bouquet ............................................... Not Awarded
Class 28: Grand Bouquet .................................................... Signature, Spring Break, Louise Estes, Liebeszauber, Perfectly Red, Leanna & Brigadoon by Tom Bonfigli
Class 29: Trailing Rose ...................................................... Flower Girl by Jolene Adams
Class 30: Tin Can Derby ................................................... Mixed Bouquet by Sue & Kang Mei

Section C: General Horticulture Classes - Amateurs

Queen of Show .................................................................. Helen Naude by Sue & Kang Mei


Kang Mei with his winning entry of Helen Naude


King of Show ..................................................................... Timeless by Sue & Kang Mei


Kang and Sue Mei by their winning entries of Helen Naude and Timeless which won them Queen and King of Show


Princess of Show ................................................................ Gemini by Tom Bonfigli


Tom Bonfigli next to Gemini which won him Princess of Show. Next to him is also a great specimen of Liebeszauber which placed in the Court of Honor

Court of Honor
Liebeszauber ...................................................................... by Tom Bonfigli
Pearl .................................................................................. by Sue & Kang Mei
Rina Hugo .......................................................................... by Beverly Rose Hopper

Class 103 Hybrid Tea Spray ............................................. Ingrid Bergman by Bob & Judy Bergthold
Class 104 Grandiflora Spray ............................................. Not Awarded
Class 105 Floribunda, one bloom per stem ........................ Sweet Vivien by Carolyn Sanders
Class 106 Floribunda Spray .............................................. Playgirl by Dick & Sue Streeper
Class 107 Fully Open Hybrid Tea/Grandiflora ................... Gold Medal by Cynthia Chuang

Section F: General Horticulture Classes - Miniatures

Queen of Miniatures ........................................................... Mother's Love by Baldo Villegas
King of Miniatures .............................................................. Glowing Amber by Sue & Kang Mei
Princess of Miniatures ......................................................... Miss Flippins by Sue & Kang Mei

Court of Honor
Fairhope ............................................................................. by Sue & Kang Mei
Palmetto Sunrise ................................................................. by Bob Parker
Pucker Up .......................................................................... by Baldo Villegas

Class 121: Miniature Spray ............................................... Very Cherry by Dick & Sue Streeper
Class 122: Miniature Fully Open ........................................ Giggles by Baldo Villegas
Class 123: Single Miniature, one bloom per stem ............... Peggy T by Baldo Villegas

Section J: General Horticulture Classes - All others

Class 124: Shrubs ............................................................. First Light by Roberta Ridenour
Class 125: Dave Austin "English" Roses ............................. Graham Thomas by James Armstrong
Class 126: Old Garden Rose Introduced Before 1867 ....... Green Rose by Baldo Villegas
Class 127: Old Garden Rose Introduced 1867 or After ..... Not Awarded
Class 128: Polyantha Roses .............................................. The Fairy by Barbara Gordon
Class 129: Large Flowered Climbers/Hybrid Wichuranas .. Altissimo by Gregg H. Cook
Class 130: Species Rose ................................................... Not Awarded

Section H: General Horticulture Classes - All others

Best Judges Entry ............................................................... Lady of the Dawn by Adena Kalal

DIVISION II: ARRANGEMENTS

ROSES BY THE GOLDEN GATE

Section A - Novice

Class 1: Using one rose ..................................................... Cynthia Chuang with Veterans Honor bloom


Cynthia Chuang being presented the best Novice Trophy for her winning arrangement entry.
From left to right: Dorothy Tyson, Cynthia Chuang, Earl Parsons, and Barbara Gordon

Class 2: A line mass .......................................................... Edith Otto with Duet, Pink Parfait & Rapture blooms
Class 3: Oriental Manner ................................................... Eilene L. Chun with Bill Warriner blooms

Section Class - Open to All

Class 4: Transparency ....................................................... Eilene L. Chun with Timeless & Love
Class 5: Hanging (rose & rose foliage only) ........................ Lore Wolff with Fame
Class 6: Abstract ............................................................... Joan Helgeson with Maggie Barry
Class 7: Use something with rust ........................................ Lore Wolff with Perfect Moment

Section C: Arrangements Using Miniature Roses

Class 8: 4" limit - using one rose ........................................ Laverne Cottet with Yellow Bantam
Class 9: 6" limit - using some wood ................................... Jennifer Galli with Brass Ring
Class 10: 8" limit - oriental manner ..................................... Joan Helgeson with Janice Tellian

Section D: Mini/Mini-Flora/ Small Roses

Class 11: 9" limit - arrangers choice ................................... Laverne Cottet with Greta Kluis (Polyantha)
Class 12: 12" limit - excitement of color.............................. Not Awarded

Section E: ARS Members Only

Class 13: Vertical line ........................................................ Lore Wolff with Olympiad blooms
Class 14: Crescent line mass .............................................. Eilene L. Chun with Gold Medal blooms
Class 15: Asymmetrical ...................................................... Lore Wolff with Fame blooms
Class 16: Oriental manner ................................................... Cynthia Chuang with Double Delight & Olympiad blooms

Section F: Dried Materials

Class 17: With wood accent ............................................... Laverne Cottet with City of Belfast blooms
Class 18: Monochromatic ................................................... Elsina Dean with Rina Hugo, Paradise & Kardinal blooms

Section G: Earl's Challenge

Class 19: Arranger's Choice ................................................ Betty Ann Cassina with Uncle Joe blooms

Section H: Judges of this Show

Class 20: Duo design ........................................................... Barbara Gordon with Sunsprite, Mirabella & Graceland blooms

Section I: All NCNH Judges

Class 21: Modern/Contemporary ........................................ Laverne Cottet with Strawberry Blond blooms


If you have any questions or constructive comments, I would love to hear from you, please send e-mail to Baldo Villegas



[ Home ] [ Rose Pests Master List] [ Rose Diseases ] [ Insect, Mites & Animal Pests ] [ Abiotic Rose Problems ]
[ Weed Pests ] [ Hawaii Pests ] [ The Good Guys of the Garden ] [ Help! Rose IPM ]
[ Best Roses to Grow ] [ Sacramento Area Rose Show Results ] [ Horticulture Links ]

Copyright© 1995-2002 by Baldo Villegas
Last updated: March 15, 2002